Aktuality

AKTUALITY

 

KORONAVIR

Celou Evropu sužuje epidemie a zasahuje všem do našich životů. Stach a pozornost se stávají nutnou součástí denního života. Je však zapotřebí zabezpečit ten nejnutnější chod celého našeho řemesla. Proto zde mám stručné vyjádření.

 

Covid 19 - vzkaz klientům 

V těchto těžkých časech jsme si jisti, že mnozí z vás mají obavy z okamžité a krátkodobé budoucnosti. Poslední věc, kterou potřebujete, je další stres ze starostí o ošetření nohou vašich koní a jejich blaho.

Buďte si jisti, že ačkoliv neprovozujeme běžnou službu, budeme se snažit zajistit, aby zdraví a dobré životní podmínky vašich koní byly udržovány v bezpečném a udržitelném intervalu.

I když budeme dodržovat cykly překování, které jsme vám doporučili, občas je možná bude potřeba upravit v důsledku logistiky, ochrany zdraví a bezpečnostních opatření, které pramení z momentální situace. Je dost bezpečnostních postupů, o které vás můžeme požádat v rámci dodržování naší i vaší bezpečnosti. Pokud jsou vaši koně v ustájeních s omezeným přístupem nebo speciálních podmínkách pro přístup, dejte nám prosím vědět a my uděláme maximum, abychom tyto podmínky splnili.

Také bychom vás chtěli požádat, abyste si v tomto ročním období uvědomili rizika pro své koně, jako je např. vysoký příjem potravy a přitom omezení jejich využívání. Laminitida může být zničující patologií a může vyžadovat značné úsilí, které možná nebudeme moci kvůli dané situaci plně vydat.

Jsme si vědomi hospodářských důsledků v návaznosti na tuto krizi. Nechceme čelit obtížným rozhodnutím. Dostaneme se přes tuto krizi. Takže máte-li potíže, domluvte se s námi, všichni jsme v podobné situaci. Pokud budeme moci, můžeme a pomůžeme v případě vašich nesnází.

Díky za všechnu vaši pomoc při překonávání obtíží v této nepříznivé době. 

 

 

 

Podkovářský seminář Ostrava 2018

Vážení kolegové podkováři a podkovářky, majitelé a chovatelé koní. Společenstvo kovářů – sekce podkovářů společně se Svazem chovatelů koní Moravy a Slezska, z.s. (SCHKSM, z.s.),  si Vás dovoluje pozvat na již šestý mezinárodní podkovářský seminář konaný v prostorách jezdeckého areálu Baník Ostrava. Tento workshop připravila sekce podkovářů „Podkovari.cz“ a  SCHKMS, z.s.

Odkaz naleznete na https://spolecenstvo-podkovaru.webnode.cz/news/pozvanka-na-podkovarsky-seminar/

 


Vážení návštěvníci,

je milou povinností vás upozornit na nadcházející seminář, který pořádá Živnostenský spolek podkovářů ve spolupráci s hlavním sponzorem fa. MUSTAD a partnery: Podkovářská škola s.r.o., Podkovářství Vinčálek, ing. Pavel Horák – materiál pro podkováře a Klinika chorob koní v Brně

        Podkovářský seminář s newmarketským podkovářem

                       Simonem Curtisem ( Anglie )

PŘEDSTAVENÍ SIMONA CURTISE
Pan Simon Curtis BSc (Hons) FWCF, HonAssocRCVS, vykonává podkovářskou praxi v anglickém Newmarketu již 42 let. Jeho předkové a členové jeho rodiny se věnují kovářství a podkovářství na hranicích hrabství Cambridgeshire a Suffolk po dobu více než 150 let. Simon Curtis přednášel o podkování koní ve více než 20 zemích šesti kontinentů včetně USA, Austrálie, Indie, Ruska a Brazílie. Vydal 3 knihy o podkovářství a publikuje v řadě odborných časopisů. Na jedné z největších evropských veterinárních klinik „Peter Rossdale“ pracuje na pozici podkováře konzultanta.
Svůj první akademický titul – „Bakalář (Hons) podkovářství“ získal na Myerscrough College, University of Central Lancashire v roce 2011, kde se rovněž věnuje své doktorské práci zaměřené na koňskou psychologii. Jako jediný podkovář v historii získal rovněž ocenění Honorárního spolupracovníka Královské společnosti veterinárních lékařů.
Simon Curtis je bývalým předsedou podkovářského společenství Worshipful Company of Farriers (2001-2002) a předsedou Farriers Registration Council (Výboru pro registraci podkovářů) (2006-10). Je zkušebním komisařem podkovářského společenství Worshipful Company of Farriers (FWCF). V roce 2005 byl uveden do mezinárodní podkovářské Síně slávy- International Farriers Hall of Fame at the Kentucky Derby Museum (Mezinárodní podkovářská síň slávy v muzeu Kentucky Derby).

 

Vážení návštěvníci

Oznamuji, že ve dnech 13. a 14. srpna 2020 se uskutečnízkouška profesní kvalifikace Paznehtář 41 - 049 - H. Zkouška je dvodenní a místy konání je: FARMCZSYSTEM, s.r.o., Dr. M. Horákové 391/1, 460 01 Liberec od 8, 30 hod. Následující den Agro Bílá, a.s., Bílá 33, 463 43 Český Dub od 7 hod.

                                                                                                                                                                                                           Zveřejněno dne 1. 8. 2020

 

 

Vážení návštěvníci

oznamuji, že ve dnech 20. a 21. dubna 2022 proběhne zkouška profesní kvalifikace Europodkovář ( 41 - 031 - H ) dle zákona 179/ 2006 Sb. Místa konání:  Střední škola řemeslná, Studničkova 260, Jaroměř a Hřebčín Jeníkov. 21. 4. 2022 je začátek v 7,30 hod. v prostorách kovodílen SŠŘ a 21. 4. 2022 bude začátek v 8 hod v prostorách teletníku v Třebihošti. Zároveň chci požádat případné zájemce o návštěvu, aby respektovali všechna platná vládní nařízení ohledně epidemie Covid - 19. Podrobné informace naleznete na http://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-292-Europodkovar .

                                                                                                                                         Zveřejněno dne 8. 4. 2022

Vážení návštěvníci

oznamuji, že ve dnech 16. a 17. listopadu 2022 proběhnou zkoušky profesní kvalifikace europodkovář ( 41 - 031 - H ) dle zákona 179/ 2006 Sb.. Místa konání:  Střední škola řemeslná, Studničkova 260, Jaroměř a Hřebčín Jeníkov (Třebihošť). 16. 11. 2022 je začátek v 7,30 hod. 17. 11. 2022 bude začátek v 7,30 hod. v prostorách teletníku v Třebihošti. Zároveň chci požádat případné zájemce o návštěvu, aby respektovali všechna platná vládní nařízení ohledně epidemie Covid - 19. Podrobné informace naleznete na http://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-292-Europodkovar

                                                                                                                                         Zveřejněno dne 9. 11. 2022

 


Vážené kolegyně, kolegové a návštěvníci stránek

Dlouho jsem tuto rubriku neaktualizoval a proto dnes toto změním. Doba nás přetěžuje a povinnosti stále narůstají. Rád bych se ale podělil s milou událostí která čítá i mých 18 let života. Před 20 lety se v podkovářské škole v Jaroměři konal první podkovářský seminář. Podívejte se na odkaz o jeho průběhu na

http://spolecenstvo-podkovaru.webnode.cz/news/podkovarske-dny-2017-mame-za-sebou-dvacaty-rocnik-podkovarskeho-seminare/ nebo na klip na

http://ssrjaromer.cz/galerie/videa/

 

Vážení návštěvníci mých stránek

oznamuji, že ve dnech 1. a 2. května 2017 proběhnou zkoušky profesní kvalifikace europodkovář. Místa konání:  Střední škola technická a zemědělská, Nový Jičín, odloučené pracoviště Šenov u Nového Jičína, Šenovská 574 a středisko chovu koníVFU Brno  SZP Nový Jičín Beskydská 590 Žilina. Začátek je vždy v 7 hod.

                                                                                                                                         Zveřejněno dne 24. 4. 2017

 

Vážení návštěvníci mých stránek

Ač toto téma nesouvisí s obsahem mé podkovářské náplně oznamuji, že ve dnech 19. a 20. dubna 2017 proběhnou zkoušky profesní kvalifikace europodkovář.

                                                                                                                 Zveřejněno dne 11. 4. 2017

 

Vážení návštěvníci,

ve dnech 23. května a 24. května 2017 proběhne zkouška profesní kvalifikace europodkovář. Místem konání je Studničkova 260, Jaroměř a soukromá hala Rychnovek. Začátek je stanoven v úterý na 7 hod. a středa se bude upřesňovat.                                                           

                                                                                                                 Zveřejněno dne 17. 5. 2017

 

Vážení návštěvníci,

ve dnech 3. a 4. dubna 2018 se uskuteční zkoušky profesní kvalifikace EUROPODKOVÁŘ ( 41 - 031 - H ) dle zákona 179/ 2006 Sb. autorizované osoby MZe Kysilka Karel. 3. dubna 2018 je začátek zkoušky v 6, 30 hod na adrese Studničkova 260, Jaroměř 551 01 a Hřebčín Jeníkov - Třebihošť. 4. dubna 2018 je začátek zkoušky v 6 hod v Hřebčíně Jeníkov. Zkoušky proběhnou dle rozpisu, který uchazeči opbdrželi. Podrobné informace naleznete na http://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-292-Europodkovar .

                                                                                                                 Zveřejněno dne 26. 3. 2018

 

Vážení návštěvníci,

ve dnech 3. a 4. dubna 2019 se uskuteční zkoušky profesní kvalifikace EUROPODKOVÁŘ ( 41 - 031 - H ) dle zákona 179/ 2006 Sb. autorizované osoby MZe Kysilka Karel. 3. dubna 2018 je začátek zkoušky v 6, 30 hod na adrese Studničkova 260, Jaroměř 551 01 a Hřebčín Jeníkov - Třebihošť. 4. dubna 2018 je začátek zkoušky v 6 hod v Hřebčíně Jeníkov. Zkoušky proběhnou dle rozpisu, který uchazeči opbdrželi. Podrobné informace naleznete na http://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-292-Europodkovar .

                                                                                                                 Zveřejněno dne 27. 3. 2019

Vážení návštěvníci,

ve dnech 11. a 12. července 2018 se uskuteční zkoušky profesní kvalifikace PODKOVÁŘ SPECIALISTA ( 41 - 040 - M ) dle zákona 179/ 2006 Sb. autorizované osoby MZe Kysilka Karel. Po oba dny zkouška začíná v 9 hod. v prostorách veterinární ošetřovny v Turově. Zkouška proběhnou dle rozpisu, který uchazeči opbdrželi. Podrobné informace naleznete na https://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-295-Podkovar_specialista

                                                                                                                 Zveřejněno dne  4. 7. 2018

 

Vážení návštěvníci,

ve dnech 17. a 18. dubna 2019 se uskuteční zkoušky profesní kvalifikace EUROPODKOVÁŘ ( 41 - 031 - H ) dle zákona 179/ 2006 Sb. autorizované osoby MZe Kysilka Karel. 17. dubna 2018 je začátek zkoušky v 6, 30 hod na adrese Studničkova 260, Jaroměř 551 01 a Hřebčín Jeníkov - Třebihošť. 18. dubna 2018 je začátek zkoušky v 6 hod v Hřebčíně Jeníkov. Zkoušky proběhnou dle rozpisu, který uchazeči opbdrželi. Podrobné informace naleznete na http://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-292-Europodkovar .

                                                                                                                 Zveřejněno dne 10. 4. 2019

Vážené kolegyně, kolegové a návštěvníci stránek

 

Rok se s rokem sešel a je tu znovu pozvánka na největší evropský seminář podkovářství KREUTH 2014. Podrobné informace naleznete přímo na http://www.luwex.net/index.php?page=aktuell . Pokud budete mít nějaké dotazy, tak vám rád odpovím.

 


Mistr světa 2013 a Mistr evropy 2014 se představí v září v ČR!

 V sobotu 20.9.2014 pořádá fa. Horák společně s ŽSP a firmou MUSTAD podkovářský seminář s vítězem loňského ročníku mistrovství světa podkovářů v Calgary Davidem Varinim ze Skotska. Předpokládaný začátek 20.9.2014 v 8.30 a konec cca 17.00. Více podrobností naleznete na http://www.propodkovare.cz/novinky/detail/?id=31


Vážení návštěvníci,

po dlouhé době konečně zařazuji aktuálně pozvánku na podkovářský seminář. Tentokrát se sejdeme po roce v areálu Baník Ostrava. Hodně z vás bude zvažovat vzdálenos. Já však mohu slíbit, že se nám prostřednictvím firmy WERKMAN podařilo zajistit kvalitní přednášející a po loňském ročníku se nám znovu podařilo zajistit dostatek pacientů k ošetření. Celý odkaz naleznete na http://www.podkovari.cz/news/podkovarsky-seminar-ostrava/

 

Vážení návštěvníci,

s podzimem se roztáčí kolotoč vzdělávání na koňskou tématikou. První pozvánka je na seminář zaměřený pro úpravu bosých kopyt. Odkaz a veškeré informace naleznete na http://www.podkovari.cz/news/seminar-na-tema-jak-se-vyznat-v-uprave-bose... . Za organizátori se těšíme na vaši účast.

Druhým seminářem je odborný seminář na ortopedii koní v Německém Kreuthu. Zde se schází celá evropská špička podkovářů a veterinářů. Odkaz naleznete na http://www.luwex-hoofcare.de/hufsymposium.html
Tento seminář by měl nalést své pravidelné místo v diáři i českých podkovářů.

 

Vážení návštěvníci,

přeji všem mnoho úspěchů a hlavně hodně zdraví jak Vám tak vašim koním v Novém roce 2013.

Zároveň oznamuji, že jsme znovu spustili diskusní fórum. Takže budu znovu rád odpovídat na vaše dotazy ohledně problémů s končetinami vašich koní.

 

Uveden v platnost k 1. 1. 2013 !!!!!

V měsíci říjnu 2012 byl definitivně schválen a podepsán prezidentem České republiky Zákon 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, který mimo jiné v části první uvádí:

§ 2, 1) Zakazuje se týrání zvířat 

§ 2, 2) Zakazují se všechny formy propagace týrání zvířat

§ 4, 1)

Za týrání se považuje - i) podávat zvířeti bez souhlasu veterinárního lékaře veterinární léčiva a přípravky s vyjímkou těch, které jsou volně v prodeji, provádět krvavé zákroky, pokud nejsou prováděny osobou odborně způsobilou, nebo úpravu kopyt a podkovářské úkony, pokud nejsou prováděny osobou, která splňuje odbornou způsobilost podle zvláštního právního předpisu. Za tyto zákroky se nepovažují paznehtářské úkony. 


V prvním případě je odborně způsobilou  osobou dle vysokoškolského vzdělání veterinární lékař.    Druhou odborně způsobilou osobou dle zvláštního právního předpisu Národní soustavy kvalifikací je pouze osoba, která má postaru úplnou kvalifikaci v oboru  Kovář – podkovář a dle nového  Podkovář – zemědělský kovář a nebo osoba s profesní kvalifikací  Europodkovář a Podkovář specialista. Ostatní jakékoliv certifikáty včetně zahraničních, které nejsou v souladu s NSK úrovně 3 neopravňují jakoukoliv osobu k této činnosti.   Celý popis najdete na http://www.narodni-kvalifikace.cz/detailKvalifikace.aspx?id=291&s=22.

 

Z novely zákona vyplývá, že majitel který ať vědomě nebo nevědomě nechá upravovat jakkoliv kopyta koní od osoby odborně nezpůsobilé může být potrestán za napomáhání porušování zákona na ochranu proti týrání zvířat.

   


   Vážení návštěvníci,

Ve dnech 5. a 6. října se v Polské obci Jaszkowo konalo Polské mistrovství podkovářů, kterého se účastnili i členové Společenstva uměleckých kovářů a zámečníků a kovářů podkovářů Čech, Moravy a Slezska. Reprezentovali nejen naše společenstvo, samy sebe, ale hlavně české podkovářství na otevřeném mistrovství Polských podkovářů. Bylo to první mezinárodní porovnávání sil. A myslím, že se není za co stydět. Z 30 účastníků se naši reprezentanti umístili takto.

Podkování koní:

5 místo – Ondřej Beran, dělené 9 – 10 místo: Míček Petr, dělené 16 – 17 místo: Jiroušek Martin, 18 místo: Macháček Ivan, dělené 22 – 24 místo: Kverek Tomáš a konečně dělené 25 –26 místo Mikula Jaroslav.

Přitom je zapotřebí zdůraznit, že Ondřeji Beranovi chyběly na třetí místo pouhé dva body a na první místo 6,5 bodů.

Výroba podkovy s kovanými ozoubky:

2 místo – Ondřej Beran, 3 místo - Tomáš Kverek, 5 místo – Jaroslav Mikula, 7 místo – Petr Míček, 15 místo – Martin Jiroušek a 16 místo Ivan Macháček.

Zde je vidět nadvláda kovářského řemesla. Jelikož všichni naši reprezentanti jsou vyučeni v oboru kovář – podkovář, využili své znalosti a polské kolegy doslova převálcovali.

Nejúspěšnějším reprezentantem se stal tedy Ondřej Beran.

Je třeba našim podkovářům poděkovat za dobrou reprezentaci a popřát mnoho úspěchů do dalšího klání.

 


V měsíci říjnu to je 18 - 20. října proběhne další ročník evropského podkovářského semináře v německém Kreuthu. I letos se ho budu s některými kolegi účastnit a věřím, že přivezu spoustu nových poznatků

 

V podzimních měsících probíhá spousta kovářských a podkovářských akcí. Jak Pardubice, tak Lysou máme za sebou, ale nyní se chystá česká výprarva deseteti podkovářů poměřit síly na mezinárodním mistrovství polských podkovářů. Je to první setkání a tak jim popřejme mnoho úspěchů.

 

Vážení návštěvníci,

prosím omluvte výpadek v diskusním fóru. Bohužel automaty na spamy prorazily ochranu a tak jsme diskusní fórum vyřadili z provozu a pracujeme na lepší ochraně. Po tuto dobu ke komunikaci prosím využívejte mail uvedený v kontaktech.

Děkuji za pochopení

 

Vážení příznivci kovářského řemesla. Dovoluji si Vás pozvat na asi nejkrásnější ackci tohoto řemesla v letošním roce. Uvidíte vše co se týká koní a výroby kočárů. Zastoupena budou všechna řemesla, která dokáží, že i v dnešní době dokážeme to co naši předkové. Odkaz najdete na http://www.historickekocary.cz/.

Hned následující týden 28. a 29. 7. 2012 se můžeme setkat v městečku - Rožnově pod Radhoštěm kde se bude konat tradiční kovářský den. Odkaz najdete na http://www.vmp.cz/cs/programy-a-vystavy/valassky-rok-2012/dny-remesel-a-...

 

S jarem se blíží  konec zimních seminářů. V pravidelném březnovém temínu se nám předtaví  seminář ve Střední škole řemeslné v Jaroměři.

Opět jsme se pokusili vybrat témata pro oba tábory. První den je to hlavně o produktech fa. Vettec. Chceme ukázat jeho široké využití jak s podkováním, ale hlavně pro bosonohé využití při nepravidelných postojích a především při velké citlivosti chůze koní po různých površích. Druhý den se nám představí jeden z nejlepších evropských podkovářů, který se specializuje na kování westernových koní.

Celý odkaz naleznete na : http://www.equichannel.cz/podkovarsky-seminar-bude-opet-v-jaromeri

Těšíme se na vaši účast.

 

Včera bylo vydáno prohlášení Společenstva kovářů kolem dění dílčích kvalifikací. Celé jeho znění naleznete na http://www.equichannel.cz/vyjadreni-spolecenstva-kovaru-k-dilcim-kvalifi...

 

Dnes bych Vás rád pozval na přednášku kterou pořádáme spolu s MVDr. Hyksou o těsných a polotěsných kopytech.Bohužel tato přednáška je již obsazena, ale pokud bude další zájem tak uspořádáme dálší přednášku v jiném termínu. Odkaz najdete na

http://www.equichannel.cz/pozvanka-na-podkovarsky-workshop 


Další akcí je největší svátek evropského podkovářství. Ve dnech 20. - 22. 10 2011 nás čeká německý Kreuth. Těším se, že zde potkám více českých podkovářů jak jiné roky. Opravdu to stojí za to. Vysoká kvalita přednášejících je vždy zajištěna. Odkaz a možnost přihlášení naleznete na http://www.luwex.net/

 

Po delší odmlce znovu upozorním na nastávající vzdělávací akce a  akce související s podkovářstvím. Jako první v pořadí se chystá návštěva malé skupiny českých podkovářů na mistrovství polských podkovářů v podkování koní a výrobě podkovy. To se koná ve dnech 14. - 16. 10. 2011 v Jaszkowie. Jelikož jsem byl požádán fa. Bober o účast českých podkovářů tak letos jedeme pouze okouknout podmínky a příští rok se členové Společenstva uměleckých kovářů a zámečníků a kovářů - podkovářů Čech, Moravy a Slezska zůčastní určitě aktivně.

 

Další víkend, na kterém se s vámi rádi setkáme je ve dnech 24. - 26. 6. 2011. Setkáme se na tradičních Brtických kovadlinách. V malebném kraji Jihlavska a velmi příjemném prostředí obětavých lidí si každý může vybrat co z kovářství chce poznat. Dikusi se žádný z kovářů vyhýbat nebude. Přijďte mezi nás a poznávejte toto tradiční kouzelné řemeslo. Více informací na http://www.brtnickekovadliny.cz/vismo/osnova.asp?id_org=200073&id_osnovy...

 

Vážení návštěvníci.

Začíná letní sezóna a s ní spousta setkání příznivců kovářského a podkovářského řemesla. První akce tohoto druhu proběhne ve dnech 4. - 5. 6. 2011 na zámku ve Svinařích u Karlštejna. V průběhu obou dnů bude k vidění krásná práce uměleckých kovářů, ale i praktické podkování koní s přednáškami. Srdečně zvu všechny příznivce. Více informací získáte na adrese http://www.kovarnaproradost.cz/retezeni11.html

 

V úterý 10. 5. 2011 proběhne přednáška pro žáky třetích ročníků zemědělské školy v Lanškrouně na téma podkování koní. Tato přednáška je součástí témat k maturitní zkoušce.

 

Dne 7. 5. 2011 se uskuteční přednáška na téma kování chladnokrevných koní. Začátek je v 10 hod. Připravena je jak teoretická část tak praktická ukázka s výkladem. Sejdeme se ve Skanzenu v Krňovicích u Třebechovic pod Orebem. Srdečně zveme všechny příznivce.

 

Dne 2. 5. 2011 jsem byl pozván polskou firmou A + A Bober do polského Zakopaného. Zde se v rámci konání májových oslav konala soutěž v kování koní. Mojí prací na této akci bylo hodnocení práce soutěžících podkovářů. Je třeba vyzvednout vysokou úroveň práce soutěžících a tak i první cena pro víězného Wojtka Taranowitcze bala hodnotná. Stal se jím dvouletý koník. Na příštím setkání by polští kolegové rádi přivítali i zahraniční kolegy.

 

Dne 29. 4. se uskuteční přednáška o kování koní pro žáky zemědělské školy v Žatci. Tato přednáška je součástí Dne země. Praktická ukázka je volně přístupná i s přednáškou verějnosti, která se o tuto problematiku zajímá. Jste srdečně zváni.

 

Ve dnech 11. a 12. března se uskuteční další z řady Setkání podkovářů ve SŠ řemeslné v Jaroměři. Úplný program a přednášející na tomto semináři o podkování koní naleznete na adrese http://www.equichannel.cz/podkovarske-dny-2011. Těšíme se na Vaši účast.

 

Účast na největším evropském semináři Kreuth 2010 ve dnech 21. - 23. 10. 2010

 

Účast na mezinárodním podkovářském semináři ve dnech 2.-3.10.2010. Místo konání Hřebčín Kubišta. Téma: Rovnováha kopyta v souvislosti s postojem končetiny, přednášející : německý podkovář UWE LUKAS.