kování podkování koní koně dostihoví chladnokrevní sportovní rekreační, western

Diskusní fórum

Vážení návčtěvníci. Z důvodu nadměrného množství reklamních příspěvků bylo diskuzní forum přesunuto na

Návštěvní kniha

Děkuji za pochopení. Nadále budu k dispozici pro vaše dotazy v rubrice " Návštěvní kniha". 

 

katka E-mail

Dobrý den.

Růstové zóny končetin se postupně od kopyta směrem nahoru uzavírají postupně do stáří 18 měsíců. Ale ani po tomto čase není vše úplně ztraceno. Předně by měl hříbátko navšívit kvalifikovaný podkovář, který by měl navrhnout podle potřeby opatření. To znamená zda je zapotřebí nalepení extenzí či jiné vhodné opatření, aby se nepravidelnost minimalizovala.

Přeji hezký den.

 

Komentáře

dobry den , mam klisnu na podzim mela zraneni kopyty (hřebík v kopytě)- kopyto se zahojilo bez nasledku ale bohuzel druha noha byla dlouhodobe pretizen , temer 3 mesice chodila po trech, dnes chodi relativne dobre ale kopyto je prichvacene a kobyle se neustale vytvareji abscesy. nevite jak postupovat? Nakovat, nekovat?

Dobrý den.
Na co se ptáte asi neexistuje jednoznačná odpověď. Koníka neznám a to co popisujete může mít mnoho řešení. Já osobně bych začal úplnou úpravou zaúhlování postižené nohy. Jelikož popisujete časté a stále vracející se abcesy, tak bych minimálně zasahoval pro začátek do chodidla. Práci s koněm volit úměrně a hlavně na hodně měkkých podkladech. Pokud ani to nestačí, tak pokud chcete koníka udržet na boso, tak zvolit botičky a nebo jednoduše přilepit stříbrnou páskou polystyren ve tvaru chodidla. To podle mých zkušeností vydrží kolem jednoho týdne. Nalepení můžete kdykoliv podle potřeby opakovat.
Pokud však koník pracuje intenzivněji bylo by vhodné s kvalitním veterinářem udělat RTG, z kterého vám zkontroluje postavení kopytní kosti a sílu chodidla. Na základě RTG se pak musíte rozhodnout, zda je možné koně využívat i nadále bez podkov a nebo zda koník na čas nepotřebuje vhodné okování.
Takže, vy jste majitelem a vy koníka znáte nejlépe. Veškeré rozhodování je jen na vás. Odborníci vám mohou pouze doporučit postup a možná řešení.
Pokud jde o mne tak bych od vás rád viděl fotky postižené nohy.

Přeji vám mnoho úspěchů

Dobrý den,
nechci vykřikovat, že kopytář dělá něco špatně. Ale z toho co popisujete to vypadá, že po úpravě kopytářem je chodidlo zbytečně zeslabené. Proto asi ta reakce v pohybu. Proto jsem vás v minulé odpovědi upozorňoval na zbytečné zeslabování chodidla. Je možné, že je v kopytě i nějaký zánět neboto nezvádá hluboký ohybač. Zánět by se mohl ukázat na kvalitním RTG. Počkáme až budete mít nějakou dokumentaci a pak se pokusíme něco vymyslet.

Přeji hezký den.

Moc dekuji, boticky jsme koupili ale kobyla je proste na nohou nesnese, je od prirody takova kopavejsi a tohle proste nezvlada. tak jsem premyslela o tech podkovach ale kopytar rikal re je nepotrebuje. Uz je to temer rok od zraneni a zda se mi to porad stejne ne-li horsi. Nedoslapuje na kopyto jen na spicku, porad nohu odlehcuje, kazdych 5 tydnu jezdi kopytar a nohu strouha pote kulha vic a vetsinou se vytvori abscesy. Fotku urcite poslu. Kobyla vubec neni v zatezi je nejezditelna, vzhledem k tomu ze nekdy ani nevyleze z boxu nebo jen skace po trech. RTG urcite take udelame aposleme vam fotku jak to vypada

Vážený pane Kysilko,

obracím se na Vás s prosbou o názor na současný stav kopyt u mého koníka. Letos valachovi bude 16let a kopyta jsme, až na drobné rozštěpy od chodidlového okraje, které se nám ale vždy zahojily (dnes na i tak na podporu růstu užíváme klasický vitamínový doplněk "H"), měli vždy bez problémů.
Za dobu co jej vlastním (letos už to bude 11 let) jsme vždy kovali na všechny čtyři. Koník je využíván ve sportu (parkur, military, občas drezura).
Tvar předních kopyt není na obou nohách stejný a pravé přední kopyto je špalkové (o tom vím). V současné době nekulhá ani nejeví žádné jiné známky bolesti v kopytech, ale přesto mám pocit, že bychom kování co se týče třeba rozšíření kopyt mohli zlepšit (současný kovář jej kove 2 roky).
Prosím Vás tímto o Váš názor a posouzení stavu věci.
Fotky pošlu emailem.
Předem děkuji a jsem s pozdravem,
Anna, Praha

Dobrý den,
rád se podívám o co se jedná, ale zatím mi žádné fotky nedošly. Jak dorazí tak se budu snažit co nejdříve odpovědět.

Přeji hezký den

Dobrý den pane Kysilko,
chtěla bych se s Vámi poradit. U naší 14-leté kobylky jsme nyní zjistili tenké svislé praskliny na 2 kopytech a to téměř po celé délce kopyta. Kobylka je bosa. Je tento nález nějak závažný? Může způsobit nějaké problémy a měl by se tedy nějak řešit? A ještě další otázka. Když jste nám kobylku strouhal (frísanda, Hrobice), na mou otázku, jaké minerály nebo vitamíny jsou pro zdravé kopyto nejdůležitější, jste odpověděl, že nejdůležitější je jen jeden prvek. A já jsem bohužel (já hlava děravá) zapomněla, který že to je.
Moc děkuji
Petra

Dobrý den,

Nejprve se omlouvám, ale byl jsem delší dobu pracovně mimo. Ale k vašemu dotazu. Letošní zima moc kopytům neprospěla. Ty praskliny mohly způsobit výkyvy počasí. To co popisujete je povrchového rázu. Proto bych doporučil co nejdříve hodně zakulatit hrany stěny, aby se snížil tlak na ty praskliny. Jakmile k vám dorazí Jarda tak při úpravě zhodnotí hloubku do stěny a podle toho rozhodne o úpravě. On ví jak na to. V každém případě co nejvíce zakulaťte hranu stěny pod rozštěpem.
Pokud jde o ten přípravek tak jste si mě s někým spletla. Já určitě žádné přípravky nedoporučuji.

Přeji mnoho zdraru

Dobrý den,

dnes jsme dělali RTG a mám hodně schvácenou 6 letou kobylku. Je to prý staršího data. Kobylku mám co nejdříve ortopedicky nakovat. Bohužel se moc neudrží na nohou, ale musí se jí ulevit co nejdříve. Bude se dělat v narkóze za asistence veterináře.
Byl mi doporučen kovář pan Vinčálek. Nevíte prosím o dobrém kováři na Olomoucku nebo může být i dál. Děkuji.

Jestli můžete poradit???? Myslíte, že je to zapotřebí? Tak jak jsem paní požádal přesunula další komunikaci na můj mail. V současné době je jak zmiňovaný koník tak partnerský pony ošetřen. S paní zůstáváme v kontaktu a podle potřeb budeme reagovat. To je ke koníkům.
Nyní se vyslovím k odkazu. V dnešních dnech je vysílána rozhlasová reportáž ohledně p. Vydry. Nechci se tím zabývat, ale tak jako metoda Strasser úprav kopyt tak i jakékoliv certifikáty neopravňují !!!!! dle živnostenského zákona vykonávat služby v podkovářství. V současné době je v platnosti pouze úplné vzdělání v oboru kovář a podkovář což je výuční list a nebo vysokoškolské vzdělaní MVDr. Navíc schvácení je nemoc. A při takovéto úpravě i když ji dělá kvalifikovaný podkovář musí být ze zákona vždy přítomen veterinární lékař.
Neznalost zákona nikoho neomlouvá. Kde není žalobce není soudce. Já s těmito lidmi nemám problém a proto ani tento odkaz nehodlám mazat. Každý majitel je strůjce zdraví svého koně. Na druhou stranu je v tomto zákonném chaosu potřeba udělat důkladný pořádek.

Přeji mnoho spokojených dní u koní.

Dobrý den,

těchto pár informací nestačí, abych vám výrazněji pomohl. Jednak o jaké plemeno se jedná. Druhá nejdůležitější věc. Nakovat???? První co zařiďte je hluboká podestýlka písku nebo pilin z pily!!!!! Ne z truhlárny!!!!! Hloubka cca 40 – 50 cm. Které končetiny jsou zasaženy. K podestýlce podle fáze schvácení bych nejdříve volil pouze úpravu kopyt a využít polytyren. Jak vypadají RTG a současné fotky kopyt.
Kováře asi nějakého vybereme, ale doplňující info bych prosil konzultovat prostřednictvím mého mailu nebo po telefonu, který je uveden v kontaktu.

Přeji hezký den Kysilka Karel

Dobrý den, dostala jsem odkaz na vaše stránky na jedné diskusi, když jsem sháněla radu, co udělat pro svojí kobylu s prošláplými spěnkami. Je mladá (6 let) a všechny nohy má v docela hrozném stavu. Ale nekulhá nám a nožičky nebolí a neotékají. Má to jako následek obezity, má cca 145 KVH a dříve měla podle veta téměř 700 kg, nohy ten nápor nevydržely a prošláply se. Už je 2 roky na normální váze, ale jelikož byla v JK, kde byla v plném provozu a skákalo se na ní, tak se nohy ještě zhoršily. Z obezity měla jen prošláplé předky, nyní i zadky. Nikdy nebyla kovaná, kopyta má kvalitní, tak bych nechtěla kovat, jen poradit nějaký podpůrný preparát a jak s ní ne/pracovat. Na internetu se toho na toto téma moc najít nedá a i názory veterinářů jsou hodně rozdílné. Kupovali jsme jí na rekreaci, na vyjížďky, tak by mě zajímalo, jestli bude schopná tuto zátěž zvládat nebo jestli patří do starého železa. Děkuji za radu

Dobrý den.
Tento problém má několik rovin a nedá se jednoznačně odpovědět. Jednak nejsem přesvědčen, že problém způsobila obezita. Ta mohla jenom napomoci ke zhoršení stavu.
Nemohu přímo doporučit co pro vaši kobylku udělat když jsem ji neviděl, neznám ani z fotek současný stav a neznám její pohyb. To jsou pro mne základní věci.
Pokud však kobylka nemá žádné potíže tak bych doporučil obezřetnější využívání a sledování změn na postoji. Šlacha hlubokého ohybače je hodně povolena a dochází k jejímu stálému přetěžování a zároveň je vytvářen enormní tlak na střelkovou kost. Jelikož se o preparáty nezajímám doporučil bych pouze obecně po práci využít nějaký regenerační chladivý gel apod. Vezměte si jaké procento koní je i ve vysokém sportu s tímto problémem.
Pokud jde o vlastní kopyta. Doporučuji provádět klasickou úpravu daného kopyta. Nesnažte se upravovat kopyto, tak aby jste se snažili nazvednout spěnku. To znamená, že nesmíte vytvářet uměle tupoúhlé kopyto. Docílíte obráceného efektu!!!!! Kobylka bude moci ještě více a hlouběji prošlapovat. Pokud by jednou došlo na podkování tak jedině na co nedelší jednoduché pantoflice, aby se tomu prošlapování a našlapování kopyta v zadní polovině zamezilo. Nikdy nedávat ozuby!!!!!
Toto jsou obecné věci, které bych mohl doporučit.
Přeji mnoho úspěchů a spokojených dní s kobylkou.

Dobrý den, pane Kysilka, ráda bych Vás touto cestou požádala o odborný názor a rozšíření mého "obzoru". Mé klisně byla diagnostikována fixace čéšky a bylo doporučeno ortopedické kování. Bohužel, na internetu jsem nenašla pro mne dostatečné množství informací, které by mne objasnily, jaký mechanismus poskytuje "úlevu" nesprávně zatěžovanému kolennímu kloubu zadní končetiny koně s fixací čéšky. Chci se pozeptat, zda se kove podkova s rozšířeným vnějším, či vnitřním ramenem. Zohledňuje se rovněž při tomto ortopedickém kování také nekorektní postoj koně? V mém případě jde o strmý, lehce kravský postoj zadních končetin. Předem děkuji za jakoukoliv odpověď.

Dobrý den.
Moc se omlouvám, že odpovídám až nyní. Bohužel jsem byl mimo domov. Opět, ale musím konstatovat, že není jednoznačná odpověď. U vás se hlavně jedná o postoj, který vás částečně eliminuje. Pro tuto vadu se sice může použít jednak podkova s rozšířeným ramenem, ale další možností je tak jako u špánku využít podkovu s klínkem. Ten nemusí být nutně na konci ramene, ale může být posunut směrem k poslednímu podkováku. Co jsme řešili tak většinou čéška vyskakovala vně a bylo zapotřebí ji držet dovnitř. To znamená dotazované rameno na vnější stranu. Neznám přesnou diagnózu, ale já bych doporučil krátkodobě rozšířené rameno, ale především než ortopedicky kovat a nic neřešit využít cvičení pro koně. S tím mám daleko příznivější výsledky než s vlastním kováním. Pokud neposílíte svalstvo kolem čéšky tak budete stále na mrtvém bodě. Posílení docílíte prací s koníkem. Musíte si udělat čas a s koníkem provádět couvání proti kopci. Intenzitu by měl určit nějaký chiropraktik, který s koňmi pracuje. Bohužel nejsem schopen žádného upřednostnit.
Přeji vám mnoho úspěchů.

Dobrý den, pane Kysilko,
chtěla bych se zeptat na vrozené špalkové kopyto, mám 1,5 ročního hřebečka a zatím nepomohla jakákoliv úprava kopyt, zajímalo by mě, jestli existuje nějaké radikálnější řešení kromě úpravy strouháním. Děkuji za odpověď - H.Cinková

Dobrý den.
Záleží hlavně čemu říkáte radikálnější. To o čem píšete má mnoho způsobů řešení. Bohužel stáří koníka vás již dost limituje. Bylo by dobré vidět alespoň obrázky a koníka vidět i v pohybu. Vrozený je pojem jako takový, ale dá se s ním pracovat. Včera jsem shodou okolností byl řešit čtyřměsíční hříbátko se stejným problémem. Sic je to plnokrevník tak má problémovou nohu okovánu. Znovu se ukazuje, že jsou ortopedické problémy, které pouhé bosonohé úpravy nezvládnou.
Začal bych u vás nezákladnějšími úkony.
1) kontrolovaný, řízený, pravidelný pohyb po tvrdém ( beton, asfalt atd. Ne pastvina).
2) všemi dostupnými prostředky zamezit opotřebení nártní části kopyta a snažit se dle možností přenést došlap do zadní poloviny kopyta.
Dále bych se spojil s veterinářem, který rozumí ortopedii a kvalitním podkovářem. Podkovářem proto jelikož jste bez pomůcek nic nevyřešili.

Přeji hezký den

Dobrý den pane mistr. Můžu se optat kdy budou nějaké přednášky o podkovářství v nejbližším termínu?
Děkuji za odpověď. Michal Albert

Nejbližší přednášku chystáme na listopad tohoto roku.
Přeji hezký den

dobry den.
chtel bych se vas zeptat jako odbornika,jak řešite prblem podsutych patek,a je li vubec možne tento problem napravit?
S pozdravem Roman V.

Vážený pane.
Podkováři se baví o dvou výrazech a to o podsunutých patkách a podvalených patkách. Obojí souvisí s vystaveným postojem a ostroúhlým kopytem. V každém případě je zapotřebí zkrátit kopyto v nártní části a umožnit co nejdřívější odvalení kopyta. Použít co nejdelší podkovu, která bude max. délky ke kolmici spuštěné z horní hrany patkové. Také přesah podkov v patkové části musí být co největší. Dříve se na obnovu růstu patek používala podkova „ pérovka“, ale tu už téměř nikdo nezná. Pokud potřebujete maximálně snížit tlak na patky je možné patky podříznout a udělat tak patky plovoucí. Schéma takovéto úpravy kopyta najdete v diskusi na EQ. Odkaz zde. http://www.equichannel.cz/forum/diskuze/1321263/2 . Pod přezdívkou „ kovář“ jsou připojeny obrázkové soubory. Pokud budete mít další dotazy kontaktujte mne prostřednictvím mého mailu.
Přeji hezký den.

Dobrý den, pane Kysilka,
ráda bych Vás požádala o radu. Vlastním valacha většího rámce cca 600 kg, již od hříběte trpí na povrchní rozštěpy kopyt, zkoušela jsem pastviny ve vlhkém prostředí a vcelku ty slabší rozštěpy odrostly. Ale z důvodů stěhování bohužel již tuto možnost nemám a bohužel je na pastvinách kde je poměrně sucho. Rozštěpy se samozřejmě vrátily. Ale letos poprvé se nám na jednom z rozštěpů začala dělat prasklina kolmo na rozštěp, tedy vodorovně s korunkou, je to prasklina cca 4 - 6 mm na každou stranu. Nevíme si rady, valach nebyl nikdy kutý. A nerada bych kvůli nevědomosti přišla o kvalitního koně. Děkuji za radu.
S pozdravem Majka Bošková, Jesenicko

Dobrý den.
Změna jak popisujete způsobila zhoršení stálého problému. Řešil bych to vytvořením nějakého brouzdaliště - bahnište na pastvině. Vytvoření není zas tak problematické. Pokud jde o vodorovnou prasklinu se zemí nebo korunkovým okrajem tak se může jednat klidně o doupě po nějakém abscesu, který nemá s rozštěpem nic společného jen to, že se udělalo v místě rozštěpu. Toto tvrzení je však vypáleno od boku a proto by bylo vhodnější zaslat fotku na můj mail, abych mohl posoudit o co asi jde.
Přeji hezký den

Vážený pane Kysilko,
dnes jsem Vás kontaktovala telefonicky ohledně kutí, jsem z Přerova. Slíbil jste mi kontakt na kováře, který se někde poblíž Přerova nachází. Děkuji.
Přeji krásný den

Martina Přerov

Dobrý den,
zprostředkovaný kontak máte na svém mailu. Přeji Vám mnoho úspěchů v řešení vašeho problému.
Přeji hezký den

Dobrý večer vám přeji. Mám momentálně problém s koníkem, a chtěla bych vás požádat o radu.Koupily jsme norika,který byl překrmován a dělaly se mu velké vodorovné praskliny na předcích,po pravydelném strouhání mu praskliny pěkně odrostly, ale na kopytě u korunky má bílé mněkké brolící se proužky.Nevíme proč to vzniklo, ani jak to lécit a co to vlastně je... Moc vás prosím o radu.. děkuji předem... naschledanou...

Dobrý den,
odpověď nebude přímo jednoznačná. Podle popisu koníkovi něco chybí. Problém je, že je to v místě korunky kde se tvoří stěna. Ta nebude v tomto případě kvalitní. Pro lepší posouzení prosím kopyta a problematická místa nafoťte a zašlete obrázky na můj mail.
Přeji hezký den

That's a good idea,like it!

Dobrý den pane Kysilka,
velice mě zaujaly Vaše webovéstránky a rovněž jsem si přečetla knihu Podkovářství, jejímž jste spoluautorem a proto bych Vám chtěla položit několik otázek jako odborníkovi.
Mám cca 600 kg kobylu většího tělesného rámce. Nejdříve byla nakována podkovami č.3 tloušťka 8mm. A po roce kování má velikost č.2. Je možné, že se kopyto zmenšilo proto, že kovář nechal srostlou střelku s kopytní stěnou v patkách?
Navíc si kobyla během 6-8 týdnů ošlape přední část podkovy až tak zvaně na žiletku. Nebylo by lepší použít 10 mm podkovy, nebo lehký návarek na přední část 8mm podkov?
Poslední otázka je ohledně zadních nohou. Kobyla má kravský postoj a v zimě na pantoflicích jí zadní nohy velice podkluzují i když ostatním koním ne. Jelikož ozuby v naší stáji nejsou povolené, chtěla bych se zeptat jestli je možné někde sehnat podkovy s protiskluzovými záseky anebo jestli je muže kovář do pantoflice vybrousit. Jaké s tím máte zkušenosti?
Vím, že otázek je mnoho, ale pevně doufám, že mi odpovíte.
Moc děkuji- Slavomíra Lukavská

Dobrý den.
Opravdu je to více otázek najednou. Na některé si budete moci přečíst odpověď na Equichannelu. Mělo by se to týkat zimní úpravy kopyt a jejich podkování.
Pokud jde o velikost kopyt. Určitě není spojitost mezi srostlou střelkou a kopytní stěnou. Bohužel toto spojení by mělo být vždy po úpravě čisté a otevřené. To je místo nejnáchylnější k hnilobě rohového střelu a pokud to není ošetřeno tak zamezujeme mechanice kopyta. Není mi však jasné jak se kolegovi podařilo takto zmenšit kopyto zhledem k popisované konstituci koníka je to alarmující. Bez kopyta není kůň. Nad tím bych se zamyslel a začal to hodně rychle řešit.
Vědecké studie dokázaly, že 8 mm silná podkova téměř nezamezuje masírování rohového střelu a ani podpoře práce mechaniky kopyta. Problém nebude v síle podkovy, ale v jejím zpracování a pohybu koně. V každém případě kolega nehledí na pohyb a nedbá základních pravidel. Tomuto jevu se dá předejít základní úpravou podkovy. Je zapotřebí na podkově upravit sáňkovité prohnutí. V žádném případě nic nenavařujte. Podkova se neušetří. Nejdůležitější je hladký a rovný podkovonosný okraj. Protiskluzové záseky se na zimu nedělají. Jsou nefunkční. Váš kovář by se měl podívat do velkoskladu po novinkách. Ozuby se využívají jen při extrémní zátěži velmi ktrátkodobě, aby se nepřetěžoval kloubní a šlachový aparát. V 21 století používáme vidiové hroty, které vyčnívají z půdní plochy v zimním období 3 - 4 mm.
Přeji vám mnoho úspěchů.

Velice Vám děkuji, měl jste pravdu, hnilobu již rok léčím. Změnila jsem kováře a ten ji objevil i ve zbývajících kopytech.
S pozdravem S. Lukavská

Všem Vám moc děkuji za vaše příspěvky a přeji hezké prožití svátků a mnoho zdraví a spokojenosti s vašimi koníky do nastávajícího roku.
Kovář

Zdravím a přeji hezký den.

Máte velmi hezké stránky, šikovné ruce a zlaté srdce. Díky Vám je naše kobylka v pořádku a těší se dobrému zdraví (viz. fotografie na Vašich stránkách). Jsem moc ráda že se staráte nejen o Sénu ale i o Safíra, který Vám dává zabrat. Váš krásný vztah ke koním, pochopení jejich povahy, i to, že si vždy víte rady jak koníka zvládnout a při tom být k němu laskavý ale rozhodný. nelze dostatečně ocenit
Nejen těm, kteří si přečtou Vaše stránky, ale všem milovníkům laskavého přístupu ke koním vřele doporučuji Vás a Vaši práci, které si velice ceníme a vážíme. Neznáme lepšího kováře a že se jich u nás vystřídalo hodně.

Proto Vám i Všem milovníkům koní přejeme hodně dalších úspěšně vyléčených koní a Vám osobně hodně zdraví a pohody.

Zdraví Frýbovi z Kluckých Chvalovic

Pane Kysilka,
máte moc hezké stránky a moc šikovné ruce. Jen tak dál a hodně zdaru. Jarmila Borecká

Dobrý den!
Děkujeme za zprávu o spuštění Vašeho webu a přejeme plno spokojených koníčků i jejich majitelů.
S pozdravem Kosařovic koňská banda z Bohuslavic :-)
www.jkbohuslavice.blog.cz

Nazdar Karle,
děkuji za upozornění na tvé stránky. Víš, že jsem spíše příznivcem koní bez podkov, ale to neznamená, že tvoje řemeslo odsuzuji. Když už někdo chce a nebo ze sportovních důvodů musí, mít koně kovaného, tak je nezbytné mít k ruce dobré podkováře a to ty bezezporu jsi. Přeji hodně úspěchu. Tom

Ahoj,
moc pěkné stránky. Máš je dobře vychytaný :-)).
Nechci strašit, ale opět Tě budu volat na korektury...
Margita

Dobrý den, pane Kysilko!
To jsou hezky udělané stránky a jsem ráda, že jste si na mě vzpomněl! S poradenskou službou se mi to taky líbí. Kdo Vám dělal fotky? Hezký víkend přeje O.Teplá

Dobrý den.
U koníka mám diagnostikovanou podotrochlózu. Jak vysoko by jste doporučil zvednout patkovou část.
Děkuji za odpověď - Bára Prouzová

Dobrý den.
Dnešní výzkumy prokázaly, že zvednutí kopyta v patkové části jakýmkoliv způsobem nepřináší moc velký efekt. Potřebná je dostatečná délka podkovy což se dá definovat jako kolmice spuštěná z měkkých patek k zemi je maximální délka podkovy. To napomáhá nadměrnému prošlápnutí šlachy hlubokého ohybače. Daleko důležitějším prvkem je co nejvčasnější odvalení v nártní části kopyta tak, aby při odlepení patek od země došlo k co nejmenšímu tahu na hluboký ohybač. K tomuto lze využít celou škálu odvalovacích podkov.
Přeji hezký den Kysilka Karel